#restartpodnikani EBAS: Společnost žije na steroidech od státu

„Každá krize je pro nás příležitost,“ říká Antonín Sahula, který působí v čele rodinné firmy EBAS. Ta se vypracovala z prostého zakázkového dodavatele menších kovových dílů až na partnera, který vymyslí, navrhne, otestuje a po dobu životního cyklu vyrábí kovové díly. Jak vnímá současné podnikatelské prostředí?

Jste rodinná firma, která vznikla roku 1991. Byla nedávná krize tím nejhorším, ve vaší historii?
Nedávnou krizí máte na mysli tu z let 2009/2010? O současné situaci bych jako o krizi nemluvil v minulém čase, ta hlavní část teprve přijde, společnost zatím žije na steroidech pumpovaných do ekonomik státními rozpočty. Kdo má a kdo nemá na trhu své místo se ukáže až tyto programy skončí.

Máte docela dost zaměstnanců, museli jste kvůli krizi propouštět či nějak radikálně snižovat náklady?
Zaměstnanců máme 80 kmenových a nyní 11 agenturních. Nepropustili jsme nikoho z kmenových zaměstnanců, agenturních jsme mívali i více. Kvůli zavření škol museli někteří naši zaměstnanci zůstat doma s malými dětmi. Ze dne na den nám, kvůli mediální masáži, lidé v důchodovém věku přestali chodit do práce. Důvodem byl především strach, báli se chodit do práce, potkávat se s lidmi. To už nyní odeznělo a všichni se nám vrátili. Hned v březnu, po zavření škol, jsme nabídli našim zaměstnancům brigády pro děti od 16 let s flexibilní pracovní dobou, aby bylo možné kombinovat brigádu a on-line školu. Máme s bratrem děti v tomto věku a nechtěli jsme, aby zůstaly doma bez programu. Dodnes máme mnoho brigádníků z řad těchto mladých lidí. Na různé úvazky kompletují a balí naše výrobky. Doplňují nám chybějící pracovníky. Na Benešovsku trh práce zcela zamrzl, nejsme schopni sehnat vhodné pracovníky. Mnoho lidí zůstává doma na 80%, resp. 60% státní podpoře, aniž by cokoliv dělali, přestože jejich pracovní místa už prakticky neexistují, ani nemají zájem chodit do práce. Náklady jsme pochopitelně snižovali, odložili jsme i některé plánované investice, ale jen ty méně podstatné.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

15. říjen 2020, Petra Tůmová

Další články

25. 04.
2024
Skanska spouští prodej nové etapy ve čtvrti Emila Kolbena, 134 nízkoenergetických bytů vznikne u stanice metra Kolbenova
25. 04.
2024
DOTAČNÍ PROGRAM NA INVESTICE DO ZÁKLADNÍHO ZPRACOVÁNÍ DŘEVA
23. 04.
2024
„Zaměstnance a manažery musíme systematicky vzdělávat, věnovat dostatečné prostředky na odborný růst, spolupracovat s univerzitami a institucemi doma i v zahraničí.“
19. 04.
2024
ZÍSKEJTE DOTACI NA UPLATNĚNÍ VÝSLEDKŮ VÝZKUMU A VÝVOJE
16. 04.
2024
„Snažím se, aby mé projekty měly ten správný dopad a přesah do dalších generací.“
12. 04.
2024
CRIF: Na začátku roku v Česku narostl počet osobních bankrotů, nejhůře si vede Ústecký kraj