Meziměsíčně klesly o 26 miliard korun, což znamená nejrychlejší pokles za 9 let

 

Praha, 20. května 2022 – Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Oproti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. Za za jeden měsíc se tak snížily téměř o jedno procento, což je dokonce nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Během března se snížil objem úspor také mezi živnostníky, kteří měli na konci měsíce uloženo 166 miliard korun, o miliardu méně než koncem února. Jejich úspory se tak snížily pošesté z posledních 7 měsíců. Naopak objem firemních vkladů v bankách se zvýšil o 10 miliard a dosahoval tak 1,33 bilionu korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

„Data o úsporách domácností a živnostníků již delší dobu naznačují, že doba výrazné akumulace úspor je pryč. Situace se začala měnit už ke konci prvního pololetí loňského roku, kdy lidé po uvolnění protiepidemických opatření začali více utrácet. Během posledních 6 měsíců se tento trend ještě prohloubil. Jestliže v březnu loňského roku měly domácnosti ušetřeno o 13 % více než v březnu 2020, letos v březnu měly v meziročním srovnání pouze o 4 % více,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Důvodů může být podle ní několik, ale tím hlavním je vysoká inflace: „Řada lidí, kteří si ještě před rokem odkládali peníze stranou, si to dnes již nemůže dovolit. Na jedné straně některé skupiny lidí své úspory rozpouští, na straně druhé se zvyšuje dynamika spotřebitelských úvěrů a růst objemu úvěrů na bydlení je stabilní na úrovni 11 %,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Za mírným poklesem vkladů může být  i  odložená spotřeba z přechozích období. Tomu by napovídal růst úvěrů na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně vzrostla o 15 miliard. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil  o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o 3 miliardy korun. „Když se podíváme na to, jak se meziročně měnil objem spotřebitelských úvěrů, vidíme zde jednoznačně rostoucí trend. Ještě v březnu loňského roku jejich objem v meziročním srovnání stagnoval, potom ale začal pomalu růst a v březnu tohoto roku už byl téměř o 9 % vyšší než před rokem,“ upozorňuje Věra Kameníčková.

Úspory živnostníků se opět ztenčily...

 

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE


20. květen 2022, Veronika Krnáčová

Další články

29. 06.
2022
HYBRIDNÍ PRÁCE SPOJUJE TO NEJLEPŠÍ Z OBOU SVĚTŮ
29. 06.
2022
100% DOTACE NA VÝSTAVBU DOMOVŮ PRO SENIORY A DĚTSKÉ SKUPINY
29. 06.
2022
Prohlášením konkursu nezaniká odpovědnost jednatele z vlastní činnosti
29. 06.
2022
NAŠIM ŘEŠENÍM JE KOMBINACE EXPERTÍZY A LIDSKÉHO PŘÍSTUPU
29. 06.
2022
Proč je i pro malé a střední podniky tak důležitá kybernetická bezpečnost – a jak ji posílit
28. 06.
2022
Moderní svět skrytých zárubní

Do domů, bytů a kanceláří se stále více prosazují...