Vlastě Valentové kromě pracovitosti, vytrvalosti a zodpovědnosti nechybí ani odvaha. Začala podnikat krátce před odchodem do důchodu a dnes je majitelkou fungující logistické společnosti FLEX logistik s.r.o., Praha. Velmi se jí osvědčil koncept rodinné firmy a poctivý přístup ke klientům.Začala jste podnikat ve vyšším věku, povězte nám, co bylo tím prvním impulzem k tomu začít podnikat? 
Podnikat jsem začala až ve svých 59 letech, tedy pár měsíců před odchodem do důchodu. K začátku mého podnikání přispěla souhra náhod. Původní majitel firmy, ve které jsem pracovala, se rozhodl kvůli zdravotním problémům firmu opustit. 
Dostala jsem od něj nabídku na odkoupení firmy a pokračování v činnosti. V oboru jsem pracovala hodně let a práci dobře znala, ale přesto jsem velmi váhala, jestli mám tuto nabídku přijmout. Dostalo se mi ale velké podpory jak od stávajících zaměstnanců, tak i od mé rodiny. Nabídku jsem nakonec přijala a vrhla se s co největší zodpovědností a úsilím do podnikání. Podařilo se mi udržet dobré obchodní vztahy se stávajícími klienty a díky velmi dobré práci mých zaměstnanců jsme postupem času získali i zákazníky nové. Práce bylo hodně a firmě se dařilo.

Dnes už ve firmě pracuje i váš manžel a syn. . . 
Ano, dnes fungujeme jako rodinná firma. Postupně zde začal pracovat také můj manžel, který se stará o veškeré technické zázemí a o zajišťování servisu a údržby kamionů. Když je potřeba, například v době dovolených, nebo pokud jsou zaměstnanci nemocní, tak je schopen řidiče vystřídat. Kamiony nám díky tomu prakticky nestojí a jsou neustále v provozu. Rozhodnutím přizvat do firmy manžela se mi velmi ulevilo. Je velkým přínosem a má zodpovědnost za veškeré technické zázemí. Od roku 2019 začal ve firmě pracovat také můj syn, který se věnuje hlavně dispečinku a udržování kontaktů s klienty. Ve firmě se velmi rychle zorientoval a nyní vím, že se na něj mohu plně spolehnout a že svou práci dělá zodpovědně a co nejlépe je to možné. Snažím se mu předat co nejvíce svých zkušeností. Vždy se mi osvědčilo postavit se ke vzniklému problému takzvaně čelem. Mým heslem je: „Problémy jsou od toho, aby se řešily“. Člověk nesmí podlehnout prokrastinaci. To se nevyplácí.Jaké další zásady ještě provázejí vaše podnikání a co byste ráda předala svému synovi? 
Další mou zásadou je chovat se za všech okolností hlavně solidně a férově. Mám zkušenost, že zákazníci většinou ocení, když je dispečer pravdivě informuje o vzniklém problému i když to není zrovna příjemné. Tyhle zásady bych synovi ráda předala.

 

Jak se vám podařilo překonat nelehké období pandemie? 
V takzvaném covidovém období roku 2020-2021, se nám snížily obraty a zisk. Jedna naše zaměstnankyně musela být doma se 60 % platu, protože se starala o malé dítě a škola byla zavřená. Mnoho našich kolegů v zahraničí bylo doma na kurzarbeitu. Hodně výrobních firem, od kterých jsme dostávali importy nebo kam jsme z ČR dováželi zboží bylo úplně zavřených. I některé tuzemské firmy úplně zavřely nebo omezily provoz na minimum. Musím říct, že to byl velký problém. K tomu ještě přišel požadavek například z Německa, že naši řidiči musí mít při každé cestě do Německa test na covid, a to ne starší než 72 hodin. Obstarat tyto testy bylo pro nás velmi náročné, protože dnes dostáváme většinu požadavků na dopravu maximálně den před nakládkou, takže jsme předem nevěděli, kde a v jakém čase bude moci řidič udělat test. V té době bylo těžké sehnat rezervaci, protože testování bylo třeba někde i 2 dny předem už obsazené. 
I tuto těžkou dobu jsme ale nakonec ustáli. Vzhledem ke zhoršení finanční situace jsme ale byli nuceni odložit například nákup nových kamionů a investice prozatím omezit na nezbytně nutné.

To vše se vám, ale podařilo překonat, i když přišly nové výzvy v podobě zvyšujících se cen pohonných hmot. Jak se má vaše společnost dnes? 
Jsme certifikovanou přepravní společností, která se zabývá mezinárodní i vnitrostátní kamionovou dopravou. Staráme se o import, export a kompletní logistické služby. Denně nakládáme v destinacích  Beneluxu, v Itálii, Polsku, Švýcarsku, Skandinávii, Maďarsku, Rakousku, Velké Británii, Francii, Německu, nebo Španělsku. V letošním roce se nám naštěstí podařilo se zákazníky vyjednat navýšení cen dopravného vzhledem k vysoké ceně nafty. Stále doufáme, že by mohlo dojít i ke kompenzaci ceny nafty nějakým vládním rozhodnutím. Nestabilní kurz €/CZK přispívá ke kurzovým ztrátám, které v současné době nejsou malé. 
Jsme však stále optimisté, ale myslím, že podnikání v současné době vyžaduje kromě jiného také pořádnou porci odvahy.

www.flex-logistic.cz


2. srpen 2022, Veronika Krnáčová

Další články

6. 10.
2022
CO ZNAMENÁ EMS?

Elektro Myo Stimulace EMS, tedy elektrická stimulace svalů, je pojem,...

5. 10.
2022
Novela zákoníku práce, která bude upravovat práci z domova – home office
5. 10.
2022
Připravte se na podzim s Inca Collagen

Obzvláště nyní, kdy s podzimem přichází i sychravé počasí, je...

30. 09.
2022
DOTACE NA STROJE

  Vážení přátelé Podnikatelské platformy HELAS, rádi bychom vás prostřednictvím našeho...

29. 09.
2022
NÁVRAT K TRADICÍM A LOKÁLNOSTI

Romana Bartschová, majitelka a zakladatelka společnosti Naturprodukt CZ, která...

27. 09.
2022
Vchodový systém LIBERTY – evropské unikum

Každý nový úspěšný produkt má mít v sobě kus geniality…...