MUŽ, JEHOŽ TECHNOLOGIE POMÁHÁ ZACHRÁNIT ŽIVOT ONLINE ANEB PŘÍTEL NA TELEFONU

27. 4. 2021
online webinář

ZÁZNAM Z ONLINE SETKÁNÍ NALEZNETE ZDE.

JE MOŽNÉ ZACHRÁNIT ŽIVOT ONLINE aneb SKUTEČNÝ PŘITEL NA TELEFONU

Technologie, která pomáhá zachránit život na dálku. Filip Maleňák vyvinul aplikaci Záchranka, která oslaví již páté narozeniny a využívá jí přes 1.500.000 lidí.

Každý den volá o pomoc ze ZÁCHRANKY, která je oficiální mobilní aplikací Zdravotnické záchranné služby ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK,  minimálně 60 lidí v nouzi. Push notifikace systému varovných upozornění spojených s pandemií covidu-19 odebírá v Česku již 950 000 lidí. Aplikace tak v současné době představuje rychlý a efektivní nástroj šíření aktuálních protiepidemických opatření na významnou část populace.

Jak vlastně vzniká taková aplikace?
„Díky firmě mého táty jsem se setkal se záchranáři, kteří mi vyprávěli o své práci. Za největší problém v té době považovali právě lokalizaci pacienta volajícího z mobilu. Záchranáři měli velmi nepřesné informace, kde se mobilní telefon volajícího nachází. Rozptyl byl od jednotek metrů až po desítky kilometrů,“ objasňuje Filip Maleňák prvotní myšlenku aplikace. Proto když během studií biomedicínské techniky na brněnském VUT přišel čas zvolit téma bakalářské práce, měl celkem jasno. Ve své práci se začal zabývat možnostmi, jak lokalizovat pacienta při zavolání na linku 155, a zároveň přišel s novým řešením v podobě aplikace. Její koncept spočíval v lokalizaci dané osoby prostředním SMS odeslané na číslo 155, která obsahovala přesné GPS souřadnice volajícího. Tedy určení místa, kde se právě volající nachází. K samotnému spuštění aplikace Záchranka však vedla ještě dlouhá cesta trvající dalších 5 let.

Aplikace je také plnohodnotným pomocníkem při cestách do zahraničí, protože je  připravena kontaktovat místní záchranné složky včetně odesílání informací o poloze a zdravotním stavu. Vše bez nutnosti stahovat a instalovat další aplikace. Dále umí upozorňovat na nenadálé krizové situace ve vašem okolí, třeba znečištění pitné vody, karanténa, chemická havárie, nález nevybuchlé munice a jiné nebezpečné situace. Vhodně tak doplňuje další zákonné prostředky varování obyvatelstva. Navíc je propojena se systémem Mobilní Rozhlas v rámci iniciativy SDVO.

Jak ji nainstalovat a správně využívat?  Odpověď včetně instruktážního videa se dozvíte v mimořádné talkshow se zakladatelem aplikace a zástupcem Generali Česká pojišťovna, hlavním partnerem napojení aplikace na Horskou službu ČR.                                                                                         

Zajímá vás něco k aplikaci? Zeptejte se!